1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dahasolnce [82]
3 years ago
15

A video game was originally priced at $20.it is on sale for 20% off.How much did you pay for the game?

Mathematics
1 answer:
Allushta [10]3 years ago
7 0
20+ 20(0.2)
20+  4
24 dollars

You might be interested in
Write each expression as an equivalent expression with a single logarithm. Assume xx, yy, and zz are positive real
Alekssandra [29.7K]

Answer:

\ln(\frac{xx + yy}{zz})^{\frac{1}{2}}

Step-by-step explanation:

Given:

1/2(ln(xx + yy) − ln(zz))

Now,

From the properties of log function,

1)  n × ln(x) = ln(xⁿ)

and,

2)  ln(A) - ln(B) = \ln\frac{A}{B}

applying the properties in the given equation

we get the above equation as:

\frac{1}{2}(\ln\frac{xx + yy}{zz})        

( using the property 2 we get (ln(xx + yy) − ln(zz) = \ln\frac{xx + yy}{zz}  

or

⇒ \ln(\frac{xx + yy}{zz})^{\frac{1}{2}}    ( using the property 1 i.e n × ln(x) = ln(xⁿ) )

expression as an equivalent expression with a single logarithm is \ln(\frac{xx + yy}{zz})^{\frac{1}{2}}

3 0
3 years ago
Jordan ran 2/3 of a mile. Jackson
Alex_Xolod [135]

Answer:

Jackson ran 5/24 miles further than him

Step-by-step explanation:

7/8-2/3 = 21/24 - 16/24 = 5/24 miles or approx. 0.208 miles further than him

6 0
3 years ago
Eddie's Evergreens sells Christmas trees and wreaths. Trees cost 3 dollars more than 4 times the price of each wreath. It costs
kari74 [83]

Answer:

W = 16

T = 67

Step-by-step explanation:

Represent trees with T and wreaths with W

Given

T = 3 + 4 * W

2 * W + T = 99

Solving (a): Cost of W

Substitute 3 + 4 * W for T in the second equation

2*W + 3 + 4 * W = 99

2W + 3 + 4 W = 99

Collect Like Terms

2W + 4 W = 99 - 3

6W = 96

Divide through by 6

W =\frac{96}{6}

W = 16

Hence, each wreath costs $16

Solving (b): Cost of T

T = 3 + 4 * W

Substitute 16 for W

T = 3 + 4 * 16

T = 3 + 64

T = 67

Hence, each tree costs $67

3 0
3 years ago
sid walked 6 miles toward his home which is 3/5 of the total distance. What is the total distance to his home?
tensa zangetsu [6.8K]

Sid walked 6 miles, which is 3/5 of the total distance.

Divide 6 with 3

6/3 = 2

2 miles is the walking distance for 1/5

Multiply 5 to both sides

2 (x 5) = 1/5 (x 5)

10 = 1

The total distance is 10 miles

hope this helps

4 0
3 years ago
The distance from a point on the number line to zero is known as:
Nana76 [90]

b. absolute value

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joshua's goal is to sell more than 20 items at a farmers' market. So far, he has sold 6 items. Each of his customers buys 2 item
    6·1 answer
  • PLZ help ASAP!!! leo is saving money to buy snowboard march he save $200 in April he saved 35% more than what he saved in March
    12·1 answer
  • Trail mix is sold in 1-pound bags. Mary will buy some trail mix and re-package it so that each of the 15 members of her hiking c
    10·1 answer
  • Ray paid $26.25 for 7.5 gallons of gasoline. What is the unit rate of gasoline in dollars per gallon
    12·1 answer
  • If each person takes up 225 square feet of space, how many people can fit into an area that is 15 feet by 30 feet?
    14·2 answers
  • What is the verbal expression for 1/8y
    7·1 answer
  • Make the Fraction into a Decimal square route 81 over 100
    7·1 answer
  • The value of 34 + 5.5 = . (1 point) 교​
    11·1 answer
  • A basketball stadium has 15 ,002 zero seats the lower level has 54 than three times as many seats as the upper level the middle
    13·1 answer
  • Please help don,t undertan
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!