1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
6

Please help!! Will put most brainliest!! Picture inserted

Mathematics
1 answer:
Yanka [14]3 years ago
6 0
Perpendicular to the base
You might be interested in
The food bill came to 22$. If you wanted to leave a 20% tip, how much money would you leave for the tip? (Very urgent!)
Sergio [31]

Answer:

it would come out to $4.40

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the derivative of y= 1 / x​
givi [52]

Answer:

dy/dx = -1/x^{2}

Step-by-step explanation:

y = 1/x

dy/dx = d/dx(1/x)

=> dy/dx = d/dx(x^{-1})

=> dy/dx = -x^{-2}

=> dy/dx = -1/x^{2}

6 0
3 years ago
Leta is making strawberry almond salad for a party for every head of lettuce that she uses she adds 5 ounces of almonds and 10 s
Jet001 [13]
15 heads of lettuce and 150 strawberry’s
7 0
3 years ago
Which triangles could you use the HL Theorem to prove that Δ 1 = Δ 2?
UNO [17]
Number 3. I think so.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Adidea Corp regularly buts merchandise from vendors. It just purchased 1,000 units on credit from one of its vendors. How will t
Lostsunrise [7]

Answer:

You did not include the price they bought the units at.

I will assume this price is $5.

= 5 * 1,000

= $5,000

Recording it will be:

    Account                                                           Debit                     Credit

    Merchandise Inventory                                 $5,000

          Accounts Payable                                                                 $5,000

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 3. Solve for x.<br> 42<br> S<br> R<br> 7x+14<br> T<br> Solve for x step by step?
    8·1 answer
  • Find the value of x .. assume that segments that appear to be tangent are tangent .
    9·1 answer
  • What is three to the third power times two to the fourth power equal?
    14·1 answer
  • Simplify 15x^2-18/6 <br><br> A. 15x+3<br> B. X+3<br> C. 5x^2-18/2<br> D. 5x^2-6/2
    12·1 answer
  • Im<br> sorry if u are having trouble seeing
    8·1 answer
  • Write the equation that models the linear relationship
    13·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • HELP! EASY! Fill in the blanks!
    8·1 answer
  • Sition book
    7·1 answer
  • Of the 145 students who took a mathematics exam, 80 correctly answered the first question, 81 correctly answered the second ques
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!