1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ololo11 [35]
2 years ago
13

Employee B got a one time bonus of $90. He makes $13 an hour. If he was paid $415, how

Mathematics
1 answer:
Marina CMI [18]2 years ago
3 0

Answer:

y=mx+b format... 8th grade math class memories...ahhh

Step-by-step explanation:

Employee B-

one time bonus of 90 gets plugged into the b spot

13 an hour goes into the m space

415 total paid goes into the y spot

415=13(x)+90

subtract 90 from 415 and 90

325=13(x)

divide 325 by 13 and 13

25=(x)

Now plug x into the y=mx+b format with all your other numbers to check

y=13(25)+90

y=415!!

Hope this wasn't too confusing, good luck!

You might be interested in
Which set of ordered pairs represents a function?
jasenka [17]

Answer:

The final set of ordered pairs represents a function.

Step-by-step explanation:

Each X value corresponds to exactly one y- value. Essentially, none of the x values are the same in the final set.

8 0
2 years ago
A bag contains three white marbles, two black marbles, and five red marbles. Find the probability of picking a black marble.
Sveta_85 [38]
Hope this helps you!

3 0
3 years ago
Use the point P(3, —6). Write the ordered pair for the final location of the given point after completing the transformations in
amm1812

Answer:

pk oma gawd hey you

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
PLEASE HELP!!!
Jobisdone [24]
The answer it 1. is A.
The answer to 2. is B.
6 0
3 years ago
It cost $16.80 for a half dozen cookies. How much does one cookie cost?
Vadim26 [7]
I think it’s 36 cents or .357
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help!!!! I know the answer for #22 is -2730 but I don't know how to get it?
    6·1 answer
  • 10 points i guess
    7·1 answer
  • 4 times the number of cows plus 2 times the number of ducks
    8·1 answer
  • Write the equation of the parabola in vertex form<br><br> vertex (1,2), point (2,-3)
    10·1 answer
  • Piper wants to buy enough potting soil to fill flower box that is 36 inches long, 8 inches wide, and 10 inches tall. If one bag
    14·1 answer
  • The blades of a windmill turn on an axis that is 30 feet from the ground. The blades are 10 feet long and complete 2 rotations e
    12·2 answers
  • Wilma performs the elementary row operation represented by 2R1 - R3 on matrix A.​
    10·1 answer
  • 4*2 + 3[37 – (2x5)]=<br> Exponents are this *
    8·1 answer
  • For a party, Tyler gets four different kinds of soda. He buys a 6-pack of each
    9·2 answers
  • Help soon! Its very late at night for me ;-;
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!