Answer:
3.98
Step-by-step:
$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes
9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound
Answer:
Distance: 8.5440037453175
Step-by-step explanation:
Distance: 8.5440037453175
Steps:
Distance (d) = √(-7 - -10)2 + (-1 - -9)2
= √(3)2 + (8)2
= √73
= 8.5440037453175
Slope and Angle:
ΔX = -7 – -10 = 3
ΔY = -1 – -9 = 8
Slope (m) =
ΔY
ΔX
=
8
3
= 2.6666666666667
θ =
arctan( ΔY )
ΔX
= 69.443954780417°
Equation of the line:
y = 2.6666666666667x + 17.666666666667
or
y =
8 x
3
+ 53
3
When x=0, y = 17.666666666667
When y=0, x = -6.625
Step-by-step explanation:
hope it will help you thank you