Assuming you go to school for a week (7 days), you will go to school 7 * 4 = 28 hours in a week. There are about 4 weeks in a month, so you would do 28 * 4 = <u>112 hours</u>. Your answer is 112 hours.
Answer:0.231
Step-by-step explanation:
To do this, we must set up ratios:
Option One:
The first options costs only
$0.0092/gram (a fraction of a penny)!
Option Two:

The second option costs only
$0.0085/gram (cheaper than option one)!
Option Three: This requires a little more work. First, we have to convert the grams into kilograms. For every 1 kg, there is 1,000 g. Therefore,
1,000g costs $5.65. Next, we set up the ratio as usual:

The third option costs
$0.00565/gram.
Therefore,
option three is the cheapest! Hope this helps!
Answer:
1. $10.56
Step-by-step explanation:
950.40÷90=10.56