1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
12

A farmer wants to buy a 10 kg bag of fertilizer (organic soil). They have the choice between two merchants. Merchant A sells the

10 kg bag for $10 and the bag indicates that the fertilizer is completely dry. Merchant B sells the 10 kg bag for 8$, and the bag indicates that the fertilizer has a water content of 20%. If the farmer can only use the solid constituents of the bag, which merchant has the better deal?
Engineering
1 answer:
sergejj [24]3 years ago
5 0

Answer:

Since the farmer wants to buy a 10 kg bag of fertilizer, he should buy it from merchant A. However, Merchant A and B are selling at the same price for a unit value. In other words, Both Merchant A and B are selling 1kg of dry fertilizer for $1.

Explanation:

Which merchant has the better deal means which merchant offers the farmer a better deal.

For Merchant A,  10 kg bag = $10

meaning it contains a real 10 kg bag of dry fertilizer which the farmer can use without losing any Kg to drying.

While for Merchant B, 10 kg bag = $8

where the 10kg = 80% dry fertilizer + 20% water content

But the farmer can only use the solid constituents of the bag which means,

Merchant B is giving 80/100 x 10Kg of dry fertilizer for $8

That is, 8kg for $8

Since the farmer wants to buy a 10 kg bag of fertilizer, he should buy it from merchant A. However, Merchant A and B are selling at the same price for a unit value. In other words, Both Merchant A and B are selling 1kg of dry fertilizer for $1.

You might be interested in
How to make text take shape of object in affinity designer
Alina [70]

Answer:

To fit text to a shape in Affinity Designer, make sure you have your text selected. Then, grab the Frame Text Tool and click on the shape. A blinking cursor will appear within the shape, indicating that you can begin typing. The text you type will be confined to the boundaries of the shape.

Explanation:

6 0
3 years ago
A labor-intensive process to manufacture a product has a fixed cost of $338,000 and a variable cost of $143 per unit. An automat
ozzi

Answer:

no of unit is 17941

Explanation:

given data

fixed cost = $338,000

variable cost = $143 per unit

fixed cost = $1,244,000  

variable cost = $92.50 per unit

solution

we consider here no of unit is = n

so here total cost of labor will be sum of fix and variable cost i.e

total cost of labor = $33800 + $143 n  ..........1

and

total cost of capital intensive  = $1,244,000 + $92.5 n   ..........2

so here in both we prefer cost of capital if cost of capital intensive less than cost of labor

$1,244,000 + $92.5 n  <  $33800 + $143 n

solve we get

n > \frac{906000}{50.5}

n > 17941

and

cost of producing less than selling cost so here

$1,244,000 + $92.5 n < 197 n

solve it we get

n > \frac{1244000}{104.5}  

n > 11904

so in both we get greatest no is 17941

so no of unit is 17941

3 0
3 years ago
Differentiate between "Threshold and Resolution" with suitable examples.
9966 [12]

Answer:

to make the bace of a building more sturdy

Explanation:

example: the bace of the empire state building is stone very sturdy

6 0
3 years ago
Question 2 (Multiple Choice Worth 3 points)
ololo11 [35]

Answer:

the car to the right

Explanation:

its in the name the RIGHT of way hope it helps good luck

6 0
3 years ago
A composite wall is to be used to insulate a freezer chamber at -350C. Two insulating materials are to be used with conductiviti
choli [55]

Answer:

thickness1=1.4m

thickness2=2.2m

convection coefficient=0.33W/m^2K

Explanation:

you must use this equation to calculate the thickness:

L=K(T2-T1)/Q

L=thickness

T=temperature

Q=heat

L1=0.04*(0--350)/10=1.4m

L2=0.1(220-0)/10=2.2m

Then use this equation to calculate the convective coefficient

H=Q/(T2-T1)

H=10/(250-220)=0.33W/m^2K

7 0
4 years ago
Other questions:
  • What is EL Niño?
    9·1 answer
  • The future of work is characterised by choose all that apply
    11·1 answer
  • A steel wire of diameter 2.000 mm and length 1.000 m is attached between two immovable supports.When the temperature is 60.00 Ce
    9·1 answer
  • Modify the Rainfall Statistics program you wrote for Programming Challenge 2 of Chapter 7 . The program should display a list of
    15·1 answer
  • Consider a large plane wall of thickness L = 0.3 m, thermal conductivity k = 2.5 W/m · °C, and surface area A =12 m2. The left s
    6·1 answer
  • Calculate the percentage of recyclables in high socioeconomic localities.
    13·1 answer
  • A 60-Hz 3-phase induction motor is required to drive a load at approximately 850 rpm. How many poles should the motor have
    9·1 answer
  • What is the biggest disadvantage of using nuclear power to produce electricity?.
    10·1 answer
  • If you deposit today 11,613 in an account earning 8% compound interest, for how long should you invest the money in order to ear
    5·1 answer
  • As a worker in this field you would:
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!